Anasayfa > Öteki Yazılar > Kapı Aralığından 6 > BİR TİTANİK YAZISI
BİR TİTANİK YAZISI 
 
Filmi bilirsiniz. Allah'ı bilmeyenler, Allah'ın bile batıramayacağı bir gemi yaptıklarını iddia etmişlerdi. Muhtemeldir inandıkları tanrıdan mülhem böyle bir yargıya varmışlardı. Elbette hadlerini tecavüz etmeleri ve şımarıklıkları da böyle konuşmalarını teşvik etmişti.
 
Geminin lüks kamaralarında ve dahi ambarlarında seyahat edenlerin böyle bir hadsizliğe itimatları, kendilerinin daha iyi bir dünyaya ulaşacakları zanları ve şehvetleri, akıbetlerini belirledi.
 
Titanik nereden mi aklıma geldi?
 
Kitapçı Mehmet Amca'dan.
 
"Ahvali nasıl okuyorsun?" diye soran birisine; "Titanik'te, buzdağına doğru hızla gidiyoruz hep birlikte" demişti.
 
Böyle bir ahval okumayı da nereden çıkarıyorsun? gibi bakıp, soranlara da; "ben bunu size bugün anlatamam. Siz de ancak üç-beş sene sonra ne dediğimi anlayacaksınız. Elbette sadece çarpışmadan kurtulanlar ve ıstıraplar içerisinde."
 
"Harcadın hepimizi dedi, bıçkınlardan birisi"
 
"Bana ne hacet" dedi Mehmet Amca. 
 
Depodakiler ve üçüncü mevki kamaralardakiler; bir taraftan kendi çaplarında eğlenirken; diğer taraftan ikinci mevki hayalleri ve güzel günler umutlarının romantizmi ile seyahat ediyorlar.
 
İkinci mevkide seyahat edenler, "nispi başarılarının" hasılası olan keyiflerinden dolayı, bedel olarak ödettikleri, "sebep oldukları etkileri" artık düşünüp, etkilenmiyorlar.
 
Birinci mevki lüks kamaralardakiler de artık diğerleri gibi düşünmüyorlar.
 
Halin şehveti o kadar baskın ki, geminin rotası; sahiplerinin, "bu gemiyi Allah'ın bile batıramayacağı" inançları; kullananların liyakatları ve niyetleri kimseyi ilgilendirmiyor.
 
Bu durumdaki gemiler illaki buzdağına çarparlar. İçindekiler, ne olduğunu işte o zaman anlarlar. Neden olduğunu gemi çarptıktan sonra anlarlar mı? Allah bilir. Tarihi tecrübeler çok umut verici değil.
 
"Niye biz aptal mıyız da; olan biteni, olup bitecekleri görüp, anlamayalım?" diye sordu bizim bıçkın.
 
"Estağfirullah" dedi Mehmet Amca. Umarım binmeyenlerimiz veya inenlerimiz olur da, Allah'tan samimiyetle, bir yol ve vasıta isteriz; inşallah Allah, bunlara Mucib ismiyle muamele eder.
 
Ancak gemide telef olacak insanların, imkanların ve umutların hesabı, gemideki herkesin üzerinde olacaktır. Çünkü onlarda, diğerlerinin, gemileri hususunda, Allah hakkındaki yanılgılarına benzer bir zanna, halleri hakkında sahiptiler.

Copyright 2021 - İnşa Enstitüsü

netnet.com.tr