Anasayfa > Öteki Yazılar > Kapı Aralığından 5 > DÜN GECE BİR MECNUN BAĞIRIYORDU BİZİM MAHALLEDE

Mahallenin yeri, delinin bağırdığı saat ve diğer detayları atlayıp, doğrudan bağırarak söylediği şeyleri yazayım. Zira aklıma takılıp ta, uykumu katleden bunlardı.

" Bir gün, sonuçlarını görünce, fark etmeden sebep olduğumuz bazı şeylerden o kadar utanacağız ki; ölümü istemeye cesaret edemeyeceğiz. Ya, çoğunuz, benim gibi olmayı isteyeceksiniz, ya da, hiç kimseyi görmeden ve hiç kimseye görünmeden, ölene kadar sadece tevbe edeceğiz."

" Bulanık suyun derinlerinde, aynı yatakta akarken, suyun birazı ayrışıp, arınacak ve bunlar birbirlerine karışmadan akacaklar."

" Cama bir kuş pisleyecek. Onu önemsemeyip, temizlemeyeceğiz ve tedbir de almayacağız. Sonra diğer kuşlar da bu cama pislemeye başlayacaklar. Bir gün camın tamamı pislenecek ve artık dışarısı görülmeyecek."

" Kulağı kurşunluların toprağı da ayaklarının altından akıp gidecek. Sonra onlar da toprağın altına akıp gidecekler. Sürpriz..."

" Yazın şuraya; dost dost diye nicesine sarılınca, dostunu, düşman etmekten korkmak lazım."

" Ne kadar ahmakmışım diyebilmenin, ne büyük erdem olduğunu görmeyiz zannetmeyelim."

" Kıskanmayın ama deli olabilmek, herşey elden çıkınca, aklın başa gelmesiyle gerçekleşir. Sonra her şeyin olur."

" Büyük maliyet ödeyip fakat kolayca elde ettim zannettiğin ve kaybetmekten korktuğun şeyler, sadece bir köre verilmiş sadaka olabilir, bilesin."

" Ateşi tene yaklaştırsan, sakınırsın. Tene ateş deyerse sinirler yanar. Artık ateşin acısını hissetmezsin ve korkmazsın, yanman mukadder olur."

" Bilesin ki bu devirde, yüzünü okşayandan sakınmak, kafana vurana sarılmak lazım."

" Her yerde zombileri görüyorum. Onlardan, onlar için korkuyorum."

" Gülerek uyumamak, ağlayarak uyanmak lazım. "

" Bulanık suda bastığın balığa dikkat et. Her balığın eti yenmez, bazısı da zehirler."

" Sarhoşken dönülen kıble, körlemesine gidilen istikamet yanlış olabilir. Aklımıza gelmeyen, başımıza gelebilir."

" Uyan denilince uyanmak lazım. İlla sarsılarak uyanmakta ısrar edenlerin, dayak arsızı olmaktan başka ihtimali kalmaz."

Allah'tan evlerin çoğunluğundan tepkiler geldi. " Uğursuz deli, akşam akşam içimizi kapattın" diye bağırdı, bir çoğu. Birisi de taşladı.

Deli kaçtı ve uzaklaştı. Biz de huzurlu evlerimize dönüp, keyifle yediğimiz yemeğe devam edebildik.


Copyright 2021 - İnşa Enstitüsü

netnet.com.tr