Anasayfa > Öteki Yazılar > Kapı Aralığından 2 > TEBLİĞ TAKTİKLERİ

TEBLİĞ TAKTİKLERİ

Müslümanların hakikati tebliğ etmeleri öncelikli sorumlulukları arasındadır.

Ancak Müslüman tebliğciler, hristiyan misyonerleri gibi değildirler. Onlar, Allah'ın çizdiği sınırlar içerisinde kalarak tebliğ yaparlar.

Hidayetin sadece Allah tarafından verileceğini, kendilerine sadece tebliğin düştüğünü bilirler.

Elbette insanların hakikati görmelerini ve kabul etmelerini isterler. Hatta buna kendilerinin vesile olması ve ecrini elde etmeyi de çok isterler.

Bunun içinde müessir taktiklere ihtiyaçları olduğunu da bilirler.

Mesela bunlardan birisi "adamlık" taktiğidir.

Hangi din, kültür yada toplumdan olursa olsun; tarihten bu yana ve elan "adamlık" herkesin en çok aradığı olgulardan birisidir.

Bir anda dünyaya bir haber yayılır; "fenerleri ambara geri koyabilirsiniz, aranan adamlar Türkiye'de bulunmuştur. Yapılacak tek iş hemen bir uçak bileti almaktır."

Başka bir taktik ise "birbirleriyle sükun bulan; Allah'ın, insanın, kadın ve erkeğin, evlilik ilişkisinin, çocukların, akrabaların ve diğer insanların hukukunu koruyabilen; dostluk mertebesine ulaşmış bir evliliği tahakkuk ettirebilmektir.

İnsan ilişkileri, evlilik, mutluluk, tatmin ve aile hakkında hiçbir diskur çekmeye, yazı yazmaya katiyen ihtiyaç kalmayacaktır.

Zaten fıtraten büyük bir ihtiyaç ve arayış konusu olan böyle bir evlilik kıvamının, ete, kemiğe bürünmüş halini görüp, incelemek için, Çin-i Maçinden geleceklerinden hiç şüphe olmasın.

Kendinin, kendinden olanların, muarızlarının, menfaat ilişkisi içerisine olduklarının ve olmadıklarının bile; lehlerinde ve aleyhlerinde adaleti bozmayan; her durumda hakkı söyleyip, eyleyen ve bütün zulümlere karşı aynı biçimde mücadele eden bir avuç insan varsa; uluslararası yayın ağı olan bir yayın şebekesi bunlar yanında yaya kalırlar.

Zira bütün bunlar tüm insanların fıtraten ve mecburen aradıkları şeylerdir. Buldukları yerde, sahip olanın kimliğine bakmaksızın alırlar.

Bu nedenle en güçlü tebliğ taktiği şahitliktir.


Copyright 2021 - İnşa Enstitüsü

netnet.com.tr